تا رُخت مقید نقاب است
دل چو پیچه ات در پیچ و تاب است
مملکت چو نرگست خراب است
چاره خرابی انقلاب است
هشتاد سال از درگذشت انقلابی میهن پرست، عارف قزوینی می گذرد و صدیق تعریف برای بزرگداشت یاد وی و جنبش مشروطه، آلبوم «عارف شیدا» را با همراهی گروه همنوازان نی داوود منتشر کرده است؛ به یاد آن «بلبل شوریده» که «شِکوه ز آشوب جهان می کند».
«عارف شیدا» 13 آهنگ دارد و در آن از اشعار عارف، حافظ، جواد زهتاب، هوشنگ ابتهاج و علی اکبر شیدا استفاده شده است. آهنگ های آن نیز ساخته عارف، شیدا و رضا محجوبی هستند. این آلبوم در سه دستگاه ماهور، اصفهان و ابوعطا اجرا شده و تعدادی قطعات بی کلام و آواز با تک نوازی نیز در آن دیده می شود.
عارف قزوینی، شاعر مشروطه خواه تنها شاعر نبود، بلکه خواننده و تصنیف ساز هم بود و اولین شخصی است که کنسرت به مفهوم امروزی آن را در ایران برگزار کرد. اشعار انقلابی و سیاسی او خالی از لطف و شور شاعرانه نیستند، حتی وقتی در «مارش خون» با قاطعیت می سراید «خون فقط خضر راه نجات است».
سازبندی آلبوم «عارف شیدا» کاملا ایرانی و سنتی است: تار، کمانچه، سنتور، نی، عود، رباب، تنبک، دف و دایره، صدای صدیق تعریف را همراهی می کنند وقتی از زبان حافظ می خواند «مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو» یا از قول علی اکبر شیدا می سراید «الا ساقیا ز راه وفا به شیدای خود جفا کم نما».

لیست کلیه آثار حوزه هنری
آهنگ‌ها
از همین هنرمند
آلبوم‌هایی از همین سبک
نظرات کاربران