آلبوم جام تهی از فریدون شهبازیان

جام تهی

42

اثری از: فریدون شهبازیان، محمدرضا شجریان

ناشر: آوا خورشید

سبک: آوازی، گروه نوازی

قیمت نهایی: 12,000 تومان 8,000 تومان

زمان انتشار: فروردین 1386

مجوز ارشاد: 2/4726ج

دانلود آلبوم
پر کن پیاله را
کاین آب آتشین
دیریست ره به حال خرابم نمی برد
در راه زندگی
با این همه تلاش و تمنا و تشنگی
با این که ناله می کشم از دل که: آب... آب...
دیگر فریب هم به سرابم نمی برد
پر کن پیاله را
محمدرضا شجریان، فریدون شهبازیان، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، فرامرز پایور و حبیب الله بدیعی. کنار هم قرار گرفتن این اسم ها به خودی خود توجه را جلب می کند، تا چه برسد به آنکه همه در یک آلبوم باشند؛ در «جام تهی».
آلبوم «جام تهی» چهار آهنگ بیشتر ندارد که آهنگسازی آنها را فریدون شهبازیان بر عهده داشته و اشعار آن را فریدون مشیری و هوشنگ ابتهاج سروده اند؛ گرچه تنها دو قطعه آن، باکلام است.
قطعه اول این آلبوم، «جام تهی» نام دارد که در آن شجریان با همراهی ویولن حبیب الله بدیعی و گویندگی آذر پژوهش، شعر مشهور فریدون مشیری، «پر کن پیاله را» را می خواند.
دو قطعه بی کلام «راپسودی برای سنتور و ارکستر» و «راپسودی برای تار و ارکستر» حاصل سال های دانشجویی فریدون شهبازیان در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در دهه 40 است. «راپسودی برای سنتور و ارکستر» با نوازندگی سنتور توسط فرامرز پایور، بر روی چهارمضراب ماهور ساخته ابوالحسن صبا نوشته شده و «راپسودی برای تار و ارکستر» با نوازندگی تار حسین علیزاده بر روی ملودی قدیمی برای ارکستر نوشته شده است.
آهنگ تصنیف «در کوچه سار شب» را محمدرضا لطفی برای ارکستر نوشته و محمدرضا شجریان آن را با شعر مشهور هوشنگ ابتهاج (سایه) با آواز دشتی خوانده است:
در این سرای بی کسی، کسی به در نمی زند
به دشت پرملال ما پرنده پر نمی زند
تصویرسازی جلد آلبوم با بهره گیری از دستنوشته های فریدون مشیری طراحی شده و عکس های فخرالدین فخرالدینی، ماهور موساییان و علی بوستان از چهره هنرمندان حاضر در آلبوم در کنار زندگینامه مختصری از آنها در کاور استفاده شده است.
آهنگ‌ها
از همین هنرمند
آلبوم‌هایی از همین سبک
نظرات کاربران